Çalışan/ işçi İstifa Ederse Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Cevap :

Çalışanın istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı alıp alamayacağı merak edilen konulardan birisidir. Çalışan kişi işten istifa durumunda kıdem tazminatını almaya hak kazanabilmesi için İş Yasası’nın 24. maddesi içerisinde belirtilmiş durumlar dahilinde işten istifa etmiş olmalıdır. Yani işyerine psikolojik veya fiziksel taciz olması durumunda, işveren tarafından hakarete uğramış ya da tehdit edilmişse, iş yerinde 1 haftadan fazla işin durması durumunda işçi istifa ederek kıdem tazminatını alabilir. Bunun dışında kadın çalışanlar, evlenmeleri durumunda işten istifa ederek kıdem tazminatı alabilirler.

Yorumlar
İlginizi Çekebilir
Son Eklenen Cevaplar