Anne, baba, kardeş veya çocuklara ait bir dükkânda faaliyet gösteriliyorsa kira bedeli ne olmalı?

Cevap :

Aileler sadece konut amaçlı kullanılmak üzere gayrimenkullerini çocuklarına veya ailelerine bedelsiz olarak kullandırabilirler. Eğer ticaret yapmak için dükkân tahsis edilirse gayrimenkul sahibinin bu dükkândan kira alması gerekir. Gelir vergisi yasasının “Emsal kira bedeli” başlıklı 73. maddesi uyarınca “Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası olarak belirlenir. Söz konusu yasal düzenlemede sadece konut amaçlı olarak yapılan tahsislerde, söz konusu gayrimenkul sahibinin çocuklarına, kardeşlerine, anne ve babalarının kullanımına terk ettikleri gayrimenkullerde emsal kira bedeli uygulaması yapılmamaktadır. Ticaret yapmak için tahsis edilen dükkân ikametgâh olmadığı için bu haktan yani bedelsiz kullanım hakkından yararlanılamadığı için gayrimenkul sahibinin emsal kira bedeli üzerinden beyanda bulunması gerekmektedir. Diğer yandan söz konusu kira bedelinin gerçekte ödenmemesi dolayısı ile böyle bir durumda kira bedelinin bankadan geçirilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yorumlar
İlginizi Çekebilir
Son Eklenen Cevaplar